Felsővárosi Templom Szeged / Megáldották A Szeged-Felsővárosi Szent Miklós Minorita Templom Felújított Orgonáját | Magyar Kurír - Katolikus Hírportál

1928-ban épült a timpanonos kapu, valamint ekkora készült el a három új harang, melyeket Szlezák László készített. A pécsi Angster József és Fia által új orgona is került a templomba. Az épület barokk és rokokó forma­világú berendezési tárgyai nagy értékű, védett iparművészeti műkincsek. A tölgyfa kapuszárnyak figurális domborművei Szent Miklóst, Szent Kiliánt, Szent Ferencet és Szent Bonaventúrát ábrázolják. Az ugyancsak különleges fapadokat 1767-ben minorita szerzetesek faragták. A példátlanul szép, már klasszicizáló sekrestyeszekrény későbbi, a 18. század legvégéről származik. Az 1806-ból való főoltár Szent Miklós püspököt, a kereskedők és hajósok patrónusát ábrázolja. A Szent Ferenc-oltár predella képén Szent Katalint festették meg. A templom alatt egy altemplom található, amely a szerzetesek, papok és jómódú egyháziak temetkezési helyéül szolgált a nagyárvíz idejéig. A Szent Miklós templomhoz közvetlenül csatlakozik L-alakban az egyemeletes, lesarkított minorita rendház épülete és a barokk stílusú kálvária, amelyet Pozsonyi Ignác pesti szobrász készített 1800-ban.

250 éves a Szeged-felsővárosi minorita templom - Gyulatelevízió

Adatlap Kapcsolódó tartalmak Albumaim Szeged-Felsővárosi Szent Miklós Plébániatemplom Az egykori Árpád kori Szent Miklós apátság romjain a domonkos rendi szerzetesek építettek templomot, akik 1318-ban telepedtek le Felsővároson. Ez a templom azonban elpusztult, és helyén az 1739-ben ide települt ferencesek, a minoriták építették fel 1747-ben az új kolostort, majd 1754-től 1767-ig a templomot. Az új templomban ismét a Szent Miklós kultuszt akarták ápolni, így a védőszent ismét ő lett. Az építkezés körülményeiről keveset tudunk: a tervek Lechner Venceltől származnak, a kivitelezést Dobi János szegedi építőmester végezte. Az arányaihoz képest szinte gótikusan felnyúló templom már a későbarokk lehiggadt szerkezeti formáit, világosságát fejezi ki. A templom berendezési tárgyaiból legértékesebbek a kézi faragású műemlék padok, a sekrestye szekrény és a főkapu figurális domborművei, amelyek Szent Miklóst, Assisi Szent Ferencet, Szent Kiliánt és Szent Bonaventurát ábrázolják. A főoltár 1806-ból való, klasszicista stílusú.

Források: Képek forrása: Google Kiemelt kép: fortepan/hu Adományozó: Kozma János.

Forrás és fotó: Szeged-Csanádi Egyházmegye Magyar Kurír

Matthias templom budapest

  1. Szeged programok
  2. Nemzeti dohányboltba eladó állás, munka | JOBINFO.HU
  3. Szeged felsovarosi templom
  4. Felsővárosi templom szeged 2017
  5. Dance monkey szöveg
  6. Mikor menjek orvoshoz ha terhes vagyok
  7. Orbán Viktor besegített az aláírásgyûjtésbe Nyitrai Zsoltnak
  8. Staffi kölyök eladó
  9. Felsővárosi templom szeged ii
  10. Önkormányzat - jozsefvaros.hu

A barokk templompadok védett műkincsek.

1990-ben az egykori Gyevi-temetőből a kolostor udvarára helyezték azt a 18. századi oszlopos Mária-szobrot, amely valamikor a Szent György téri kolostorkertben állt. A plébánia vezetését 2000-től ismét a magyarországi minorita szerzetesek látják el. Mint a cím is utal rá, a felsővárosi plébánia közössége ebben az évben ünnepli a templom építésének 250. évfordulóját. Ezt a jubileumi évet Kiss Rigó László szeged-csanádi püspök úr nyitotta meg 2016. december 6-án, a templom búcsúünnepén. Ezévben várjuk a kedves testvéreket városunkból és egyházmegyénkből a meghirdetett búcsúi szentmisékre, vagy a rendi ünnepekre, de akár csak néhány perc imára a 250 éves falak közé. Nézze meg ezt is: Derűt, játékosságot vittek a hétköznapokba Karantén kaland-tér elnevezéssel indított nyolc fordulóból álló játékot a családoknak az Egyházmegyei Családközpont. Az otthonlétnek …

Cazare szeged

Felsőváros A felsővárosi templom Közigazgatás Település Szeged Népesség Teljes népesség ismeretlen Elhelyezkedése Felsőváros Pozíció Szeged térképén é. sz. 46° 15′ 44″, k. h. 20° 09′ 47″ Koordináták: é. 20° 09′ 47″ A Felsőváros Szeged egyik történelmi városrésze, amely hozzávetőlegesen a Kiskörút és a Nagykörút között, Szeged belvárosától északkeletre helyezkedik el. A Nagykörúttól északkeleti irányban, de azon kívül eső részét az 1970-es években lebontották, és a helyén lakótelepeket építettek. A Felsőváros Szeged három középkori, - a környezetéhez képest magasabban elhelyezkedő településmagjának az egyike. A középkort derekától kezdve egészen a 20. századig a szegedi kézművesség, céhesség, vízi élet, és a tiszai közlekedés központja volt. Erre Felsőváros utcanevei is utalnak (például Hajós utca, Sóhordó utca, Bárka utca, Maros utca). Sókamarája (a Maroson szállított erdélyi só révén) már a kezdetektől komoly forgalmat bonyolított le. Tabán nevű részében a török tímárság élt, - és a híres lapos sarkú, hímzett virágmintákkal díszített szegedi papucsot készítő papucsosság is ebből a szakmából alakult ki.

A szertartást követően együtt mutattak be szentmisét Kalna Zsolt minorita szerzetesrendi házfőnökkel, a templom plébánosával. Az ünnepi liturgián Könyves Péter kántor, a felújítás kezdeményezője és megtervezője szólaltatta meg először a hangszert; közreműködött a templom énekkara, a Cantante Domino kórus. * A felsővárosi templom orgonáját 1928-ban építette a pécsi Angster orgonaépítő gyár, majd hosszú ideig javítás és karbantartás nélkül működött, végül annyira leromlott az állapota, hogy a '90-es években végeztek rajta egy nagyobb átépítést, de az sem tette lehetővé a biztos és rendeltetésszerű működést. 2018-ban, az orgona építésének 90. évfordulóján kezdetét vették a felújítási munkálatok, melyeket a hívek adományaiból és a plébánia bevételéből finanszíroztak. Az új anyagok és alkatrészek beépítésével Csibi Balázs sóskúti orgonaépítőt bízták meg. Az orgona 2 manuálos, csúszkaládás, elektromos vezérlésű, 32 önálló regiszterrel bír, melyből 5 értékes nyelvsípsor. Jelenleg a hangszer már képes szolgálni a liturgiát, de a végleges szakmai átadásra várhatóan ősszel kerül sor, teljes hangolását követően.

January 23, 2022